Globální koronavirová krize: týden 6. – 12. dubna 2020
Program klinického testování léku na COVID-19 „Solidarita“ (odkaz již není funkční)
6. dubna – Světová zdravotnická organizace World Health Organization (WHO) spustila mezinárodní program „Solidarita“. Jedná se o klinické testování, které má pomoci najít účinný lék na onemocnění COVID-19. V Česku se do programu zapojilo pět nemocnic: Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Motol, Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní Nemocnice Hradec Králové.
„Solidarita“ je postavena na jednoduchých postupech s minimem administrativy tak, aby se mohly zapojit i velmi vytížené nemocnice. Účast potvrdilo již více než 70 států (březen 2020) a další plánují se připojit.
Právní úvahy UNHCR během opatření proti šíření koronaviru
6. dubna – V souvislosti se zaváděním opatření proti koronaviru vydává agentura OSN pro uprchlíky UNHCR přehled základních pravidel, na něž by státy při ochraně uprchlíků neměly zapomínat.
Mezinárodní den sportu pro rozvoj a mír
6. dubna – Letošní mezinárodní den upozorňuje na důležitý aspekt společného úsilí proti COVID-19: buďte v době restrikcí veřejného života aktivní. Hýbejte se, jak v rámci možností můžete. „Držme pohromadě a budeme silnější, buďte aktivní, pozitivní a silní,“ vyzývají ve společném prohlášení slavní fotbalisté z klubů Manchester United a FC Liverpool, které jsou jinak tradiční rivalové.
Světový den zdraví (odkaz již není funkční)
7. dubna – Většina zdravotníků, především sester, kteří v první linii pomáhají řešit pandemii COVID-19, jsou ženy. Riziko nákazy je u nich vyšší než u jiných lidí. Je nutné uplatnit všechny způsoby, jak je účinně chránit.
Šéf OSN: Obnova po krizi musí vést k jiné ekonomice
7. dubna – Šéf OSN António Guterres zdůraznil, že svět musí být připraven i na nejhorší scénáře a udělat vše pro to, abychom se jim vyhnuli. Předložil tříbodový akční plán, který je postaven na vědeckém poznání, solidaritě a chytrých přístupech: 1. Bránit přenosu koronaviru; 2. Vypořádat se s ničivým sociálním a ekonomickým rozměrem krize; 3. Zotavení ekonomiky směrem k udržitelnosti. „Je čas znásobit naše snahy o vybudování inkluzivnějších a udržitelnějších ekonomik a společností, které jsou odolnější vůči pandemiím, změně klimatu a dalším globálním výzvám. Ekonomická obnova nás musí dovést k jiné ekonomice. Naším hlavním plánem rozvoje zůstává Agenda 2030 a Cíle udržitelného rozvoje,“ uvádí generální tajemník OSN.
Článek byl publikován ve světových médiích, v Česku ho zveřejnil server Seznam Zprávy.
Humanitární pracovníci bojují proti koronaviru
8. dubna – Lidé na útěku z domova – uprchlíci a vysídlení – patří mezi nejzranitelnější vůči koronaviru. Humanitární pracovníci v Sýrii doslova závodí s časem, aby dokázali snížit riziko nákazy: šíří informace o nákaze, osvětu o prevenci a hygienických opagtřeních a pomáhají včas zachytit příznaky nemoci v komunitách uprchlíků a vysídlených.
OSN i WHO varují před politizací pandemie
9. dubna – „Jsem hluboce přesvědčen, že WHO musí být podporována, že je to naprosto zásadní podmínka pro to, aby svět dokázal porazit zákeřnou nemoc COVID-19,“ říká ve svém prohlášení generální tajemník OSN v reakci na některé informace zpochybňující vůdčí roli WHO v boji proti koronaviru. „Mám vlastní zkušenost s tím, jak profesionálně a s jakou odvahou lidé z WHO pracují například v Demokratické republice Kongo. Podmínky pro práci jsou tam velmi náročné a některá odlehlá místa, kde pomáhají vymýtit Ebolu, jsou krajně nebezpečná. Je to velký úspěch WHO, že několik posledních měsíců nebyl v Kongu zaznamenán žádný nový případ Eboly,“ říká António Guterres. Své prohlášení zopakoval a doplnil 15. dubna po oznámení Spojených států, že zastaví financování WHO.
Generální ředitel WHO prohlásil, že není čas „politizovat tento virus. Jestli vám záleží na lidech, spolupracujte bez ohledu na stranickou příslušnost a ideologii, vzkázal dr. Tedros kritikům.
Testovací soupravy na COVID-19
9. dubna – Do 40 států světa míří pomoc Mezinárodní agentury OSN pro atomovou energii (IAEA), která dodá testovací soupravy na COVID-19. Testy jsou založeny na poznatcích jaderných výzkumů. Iniciační fázi programu financují IAEA a vlády Spojených států a Kanady.
Pokles světového obchodu: WTO
10. dubna – Podle World Trade Organization – WTO poklesne světový obchod v důsledku #COVID19 v letošním roce o 13 až 32 %. „Naším bezprostředním cílem musí být dostat pandemii pod kontrolu. Je ale nutné už teď přemýšlet o tom, co přijde potom,“ říká generální ředitel WTO Roberto Azevêdo.