Skip to main content
26. 07. 2024

Mediační role OSN v Jemenu

Jemen se od roku 2011 potýká s těžkou a velmi komplexní politicko-vojenskou krizí, která těžce dopadá na obyvatelstvo a ekonomiku země i celého regionu. V roce 2011 jmenoval generální tajemník OSN zvláštního zmocněnce, který má za úkol podporovat mediaci v Jemenu. OSN poskytla podporu při jednáních mezi vládou a opozicí, která vyústila v podpis iniciativy Rady pro spolupráci v Zálivu a jejího prováděcího mechanismu (Rijád, listopad 2011). Zvláštní zmocněnec se nadále aktivně podílel na spolupráci se všemi jemenskými stranami při realizaci inicativy. V roce 2012 byl zřízen Úřad zvláštního zmocněnce generálního tajemníka pro Jemen.

V lednu 2014 uspořádali Jemenci s podporou OSN konferenci národního dialogu. Závěrečný dokument konference položil základy nového federativního a demokratického uspořádání země. Byla vytvořena komise pro přípravu ústavy. Navzdory pokroku v politické transformaci vedly srážky mezi vládními silami, Hútíi a dalšími ozbrojenými skupinami v polovině roku 2014 k eskalaci vojenského konfliktu. Bez ohledu na dohody zprostředkované tehdejším zvláštním zmocněncem OSN se Hútíové a spřízněné jednotky ozbrojených sil zmocnili v září 2014 kontroly nad San’á a dalšími částmi země.

Rada bezpečnosti v roce 2015 požádala generálního tajemníka, aby zintenzivnil svou zprostředkovatelskou úlohu s cílem umožnit obnovení mírové a Jemenci vedené tranzice. Od té doby zvláštní zmocněnec OSN zprostředkoval několik po sobě jdoucích kol konzultací zaměřených na dosažení vyjednaného řešení s cílem ukončit konflikt a obnovit proces politické transformace.

Navzdory těmto snahám OSN pokračovaly boje po celé zemi. V prosinci 2018 dosáhly jemenská vláda a Hútíové ve Švédsku tzv. Stockholmské dohody. Zahrnovala stažení sil z Hudajdá a příměří v této části země, dohodu o výměně vězňů a zadržených osob a ujednání o Taízu.

V srpnu 2021 jmenoval generální tajemník OSN zvláštním vyslancem pro Jemen Hanse Grundberga ze Švédska. Na postu vystřídal Martina Griffithse (UK), který se poté stal humanitárním koordinátorem OSN (z této pozice odešel na vlastní žádost v červnu 2024).

2. dubna 2022 Grundberg oznámil dvouměsíční dohodu o příměří, která byla dvakrát prodloužena a její platnost skončila 2. října 2022. Podmínky příměří zahrnovaly vplutí 18 lodí s pohonnými hmotami do přístavů v Hudajdě, povolení dvou komerčních letů týdně na letiště v San’á a zorganizování schůzky mezi stranami s cílem dohodnout se na otevření silnic v Taizu a na dalších místech, aby se usnadnil pohyb obyvatelstva uvnitř Jemenu.

Zvláštní zmocněnec Grundberg se dál aktivně zapojuje do zprostředkování mezi stranami konfliktu s cílem dohodnout se na opatřeních na budování důvěry a celostátním příměří a otevření politického procesu pod vedením Jemenců a pod záštitou OSN.

Hans Grundberg má jako kariérní dioplomat více než 20 let zkušeností v mezinárodních vztazích, z toho se více než 15 let zabývá řešením konfliktů, vyjednáváním a mediací se zaměřením na Blízký východ. V letech 2019 – 2021 působil jako velvyslanec Evropské unie v Jemenu. Jako diplomat na Ministerstvu zahraničí Švédska se podílel na jednáních vedoucích k uzavření Stockholmské dohody (2018).

Více informací:

Foto: UNDP Jemen



Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Fazlagić
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1