
Mezinárodní výbor pro kontrolu narkotik upozorňuje, že prudké šíření syntetických drog přetváří nelegální trhy a vytlačuje některé drogy rostlinného původu
PRAHA, 6. března 2025 (Informační centrum OSN) – Výroční zpráva Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (International Narcotics Control Board, INCB) za rok 2024 nabízí analýzu současné drogové situace ve světě a identifikuje kritické trendy v oblasti šíření nelegálních syntetických drog. INCB podporuje vlády při řešení tohoto problému prostřednictvím dobrovolné mnohostranné výměny informací a koordinace v rámci globálního programu pro rychlý zákaz nebezpečných látek (GRIDS) a programu kontroly prekurzorů. Letošní zpráva se zabývá i lidskoprávním rozměrem provádění úmluv o kontrole drog. „INCB opakovaně vyzývá k tomu, aby byla lidská práva zahrnuta do tvorby a provádění protidrogové politiky. Jakékoli opatření přijaté s cílem podpořit protidrogovou politiku, které však není v souladu se všeobecně uznávanými normami v oblasti lidských práv, je porušením mezinárodních úmluv o kontrole drog,“ říká předseda INCB Jallal Toufiq.
Ze zprávy INCB 2024 vyjímáme:
- Rychlý rozvoj nelegální výroby a spotřeby vysoce účinných syntetických drog se podle INCB stal závažnou hrozbou pro veřejné zdraví v globálním měřítku. „Užívání syntetických drog pro nelékařské účely je smrtícím problémem, který způsobuje obrovské osobní a společenské škody,“ upozorňuje v úvodu zprávy předseda INCB Jallal Toufiq. Syntetické drogy postupně vytěsňují ilegální drogy rostlinného původu. V důsledku předávkování syntetickými drogami dochází ve světě, zejména v Severní Americe, ke statisícům úmrtí ročně.
- Rostoucí deficit v dodávkách heroinu z Afghánistánu otevře podle INCB zřejmě i v Evropě prostor k nástupu syntetických drog. Nitazenové opioidy se už nabízejí na evropském trhu jako “syntetický heroin” a úmrtí na předávkování jsou hlášena z Estonska a Polska, Francie a Irsko hlásí jejich záchyty. Podle INCB jsou evropské země jen málo připravené čelit nástupu nitazenových drog.
- Další syntetickou drogou, s jejímž zneužíváním má Evropa rostoucí potíže, je ketamine. Tato droga je přítomná na nelegálních trzích v mnoha evropských zemích. INCB vyzývá evropské státy, aby problému zneužívání ketaminu věnovaly zvýšenou pozornost a posílily vzájemnou spolupráci v této oblasti.
- Vedle syntetických drog je rostoucí výzvou v mnohých částech světa a také v Evropě zvýšená nabídka kokainu, která je spojená nejen s růstem zdravotních rizik pro jeho uživatele, ale i s růstem souvisejích kriminálních aktivit. INCB si rovněž všímá toho, že v řadě evropských zemí jsou realizovány programy umožňující užívání konopí pro nemedicínské účely. To ale není v souladu s příslušnými ustanoveními mezinárodních dohod.
- Závazky v oblasti lidských práv zahrnují také podporu rovnosti a nediskriminace osob užívajících drogy, zákaz svévolného zatýkání a zadržování, právo na spravedlivý proces v případě trestných činů souvisejících s drogami, zásadu proporcionality a ochranu před všemi formami krutého a nelidského trestání, uvádí INCB ve své výroční zprávě.
Významné trendy v Evropě
Objem a škála látek dostupných na nelegálních drogových trzích v Evropě představují značné riziko pro veřejné zdraví. Vytvářejí nové výzvy pro vymáhání práva, regulaci a poskytování léčby a služeb s cílem snížit negativní zdravotní a sociální dopady užívání drog.
Členské státy EU již šestým rokem po sobě hlásí zabavení rekordního množství kokainu. Trhy s kokainem zůstávají velmi dynamické, protože skupiny organizovaného zločinu nadále používají různé metody obchodování, aby unikly odhalení.
V některých částech Evropy došlo k nárůstu nemedicínského užívání ketaminu. Dostupná data ukazují, že ketamin je trvale dostupný na několika národních trzích s nelegálními drogami v Evropě. Tuto látku je nutné důkladněji monitorovat a posílit mezinárodní spolupráci na potlačování její nelegální distribuce.
Rozšířené pravomoci protidrogové agentury EU zvýší kapacitu pro pomoc členským státům EU při řešení problémů souvisejících s drogami.
Celá zpráva INCB a tiskové materiály jsou k dispozici na www.incb.org
O INCB (www.incb.org)
Mezinárodní výbor pro kontrolu narkotik (INCB, International Narcotics Control Board) je nezávislý monitorovací orgán pro implementaci příslušných úmluv OSN (Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961, Úmluvy o psychotropních látkách z roku 1971 a Úmluvy proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami z roku 1988). Byl založen v roce 1968 v souladu s Jednotnou úmluvou o omamných látkách (1961). Výbor INCB měl předchůdce již v době Společnosti národů podle dřívějších úmluv o kontrole drog. Vydává výroční zprávu, kterou prostřednictvím Komise pro omamné látky předkládá Ekonomické a sociální radě OSN (ECOSOC). Výroční zpráva INCB je komplexním přehledem o situaci v oblasti kontroly drog v různých částech světa. Jako nestranný orgán se INCB snaží identifikovat a předvídat nebezpečné trendy a navrhuje přijetí nezbytných opatření.
INCB má sekretariát, který mu pomáhá při výkonu jeho funkcí. Sekretariát INCB je administrativní jednotkou Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), ale v podstatných záležitostech podléhá výhradně ECOSOC. Sídlí ve Vídni. 13 členů INCB je voleno ECOSOC. Členství je osobní a trvá pět let.
Zpráva INCB byla zveřejněna 4. března 2025 ve Vídni. V Česku byla představena na tiskové konferenci v Informačním centru OSN v Praze (UNIC) 6. března. Na tiskové konferenci vystoupili
- Pavel Pachta, odborník na mezinárodní regulaci narkotik a psychotropních látek, člen INCB (zvolen v tajné volbě ECOSOC v prosinci 2022 jako první občan ČR)
- Lucia Kiššová, ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR
- Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály SKPV PČR
- Michal Broža, vedoucí Informačního centra OSN v Praze (moderace)
Pavel Pachta (člen INCB): „Expanze výroby nelegálních syntetických drog, na kterou upozorňuje INCB ve své zprávě, je bezpochyby jednou z velkých globálních hrozeb a bude správné, když si to co nejdříve uvědomíme. Drogy jako fentanyl, carfentanyl a nitazeny mají daleko vyšší potenci než heroin a způsobily už smrt statisíců lidí. Nelze doufat, že opioidová krize zůstane omezena jen na Severní Ameriku. Mezinárodní drogové gangy se už dnes snaží prodávat v Evropě “syntetický heroin”, který ve skutečnosti obsahuje nitazenové opioidy. Vedle tradičního metamfetaminu si zvýšenou pozornost v Česku rovněž zaslouží zneužívání ketaminu, které se v Evropě stává stále větším problémem.“
Lucia Kiššová (ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR): „Oceňuji, že zpráva INCB za rok 2024 vyzdvihuje také témata jako jsou lidská práva a přístup harm reduction. Politika postavená na ochraně lidských práv a principu snižování škod je dlouhodobým přístupem, který uplatňuje česká politika v oblasti závislostí. Česká republika je charakteristická vysokou mírou rizikového užívání metamfetaminu, která má v našem prostředí historické kořeny. Uživatelé metamfetaminu tvoří více než tři čtvrtiny rizikových uživatelů drog. Nicméně riziko rozšíření užívání syntetických opioidů, kterou popisuje i zpráva INCB, je potřeba brát vážně. Vzhledem k vysoké potentnosti těchto látek, které představují vážné riziko pro veřejné zdraví, je nutné se zaměřit na zvýšení dostupnosti substituční léčby a posílení dostupnosti naloxonu jako standardní intervence k prevenci předávkování.“
Jakub Frydrych (ředitel Národní protidrogové centrály SKPV PČR): „Trend nelegálních syntetických drog je jednoznačnou hrozbou, kterou nelze brát na lehkou váhu. Syntetické analogy klasických nelegálních návykových látek, zejména vysoce potentní syntetické opioidy, syntetické kanabinoidy i kathinony jsou látkami s vysokým zdravotním rizikem. S nabídkou těchto látek se při vymáhání práva setkáváme stále častěji. Ačkoliv je z evropského pohledu nelegální trh s opioidy v České republice velmi malý, rozšiřuje se portfolio zneužívaných léčivých přípravků, jejich padělků i směsí různých návykových látek. Registrujeme fatální intoxikace fentanylem extrahovaným z transdermálních náplastí i kombinací návykových látek či léčiv.“
Sekretariát INCB | [email protected] | www.incb.org | +43-1 26060-4163
Kontakty v Praze:
Pavel Pachta, člen INCB | [email protected] | +420 607 622 075
Michal Broža, Informační centrum OSN v Praze | [email protected] | +420 724 020 611
Informační materiál. Toto není oficiální dokument.
Tiskovou zprávu připravilo podle zdrojů INCB Informační centrum OSN v Praze.