Reforma Rady bezpečnosti OSN a Summit budoucnosti
Generální tajemník OSN vyzval k naléhavé reformě Rady bezpečnosti. Kritizoval její zastaralou strukturu a nedostatečné zastoupení Afriky, což podkopává její důvěryhodnost a globální legitimitu. V projevu v Radě bezpečnosti zdůraznil, že její složení odráží poměr sil z konce 2. světové války a nedokáže držet krok s měnícím se světem.
„V roce 1945 byla většina dnešních afrických států pod koloniální nadvládou. Nesmíme se smířit s tím, že nejvýznamnější světový orgán pro mír a bezpečnost postrádá stálý hlas kontinentu s více než miliardou obyvatel,“ řekl generální tajemník OSN.
Zajištění plné důvěryhodnosti a legitimity Rady bezpečnosti znamená vyslyšet dlouhodobé výzvy Valného shromáždění, různých geografických skupin – např. arabské skupiny, zemí Beneluxu, severských států nebo CARICOM – a některých stálých členů tohoto orgánu,“ řekl šéf OSN. Připomněl dokument Nová agenda pro mír, který státům prezentoval před rokem. Navržený rámec je jádrem jednání o Paktu budoucnosti, který má být přijat v září na Summitu budoucnosti v sídle OSN v New Yorku.
„Summit je obrovskou příležitostí dosáhnout v těchto otázkách pokroku a pomoci zajistit, aby se všechny země mohly smysluplně zapojit do struktur globální správy,“ řekl šéf OSN velvyslancům států v Radě bezpečnosti. „Vyzývám všechny členské státy, aby se summitu zúčastnily a přispěly svými názory a nápady, aby byly vyslyšeny africké hlasy, podpořeny africké iniciativy a naplněny africké potřeby,“ řekl António Guterres ve svém projevu.
Pátnactičlenná Rada bezpečnosti zahrnuje pět stálých členů s právem veta (možnost blokovat rozhodnutí, i když všichni ostatní členové návrh podpoří) – Čína, Francie, Rusko, Spojené království a Spojené státy, zbývajících deset míst je přidělováno regionálně na období dvou let. Regionální rozdělení zahrnuje 3 křesla pro africké státy, po 2 pro státy Asie / Tichomoří, Latinské Ameriky / Karibiku, západní Evropy / ostatní státy a jedno pro státy východní Evropy.
Otázka spravedlivého zastoupení v Radě bezpečnosti OSN je na pořadu dne již několik let, mimo jiné prostřednictvím otevřené pracovní skupiny Valného shromáždění a na mezivládních jednáních. V minulosti byly provedeny některé reformy, jako například automatické svolání Valného shromáždění v případě použití veta. Cílem je zvýšit transparentnost a odpovědnost v rozhodování RB. Volání po zásadní reformě však přetrvává.
Zdroj: UN News Centre
Foto: United Nations