Skip to main content
18. 12. 2018

Výstava k 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv k zapůjčení

Výstava „Budoucnost je (n)(v)aše“, kterou připravilo Informační centrum OSN v Praze, prezentuje články Všeobecné deklarace lidských práv tak, jak je pro Organizaci spojených národů před 40 lety ztvárnil brazilský výtvarník Otávio Roth. Všeobecná deklarace lidských práv je jedním ze zásadních milníků historie lidstva. Vznikala v době, kdy měl svět v živé paměti hrůzy 2. světové války a hledal se způsob, jak zabránit jejich opakování. Přijata byla před 70 lety, 10. prosince 1948 v Paříži, a stala se prvním mezinárodním uznáním svobod a práv každého člověka bez rozdílu kulturních a náboženských kořenů, rasy, pohlaví a místa původu.

Premiéru měla výstava 10. prosince 2018 v Úřadu ombudsmanky v Brně, kde bude veřejnosti přístupná do 4. ledna 2019. Poté je určena k putování po školách, knihovnách, muzeích a dalších institucích v České republice.

Součástí výstavy je i videonahrávka z Českého rozhlasu Vltava, na které Ester Geislerová, Miroslav Krobot, Monika Načeva, Jiří Hošek, Simona Babčáková, Olga Sommerová, Jiří Fajt, Jáchym Topol, Tomáš Zima a další osobnosti čtou jednotlivé články deklarace. Program moderoval šéfredaktor ČRo Vltava Petr Fischer a za účasti studentů z pražského Gymnázia Evolution Jižní Město proběhla i diskuse o vztahu každého z třiceti článků deklarace k naší současnosti. Koncept akce v nahrávacím studiu Českého rozhlasu připravil a režie se ujal Jiří Honzírek. Iniciátorem akce bylo Informační centrum OSN v Praze, zastupující kancelář OSN pro ČR. Partnery byly ČRo Vltava, Knihovna Václava Havla a Amnesty International.

Nahrávku lze využít i jako inspiraci pro podobný program ve školách.

 Parametry výstavy

  • 33 kapa desek 52 x 74 cm (A2), celková hmotnost 13 kg (text česky a anglicky)
  • 33 malířských stojanů 60 x 178 cm, hmotnost jednoho stojanu cca 3,5 kg (celkem cca 115 kg)
  • 1 roll-up banner,  200 x 90 cm, hmotnost 3,5 kg

Jak je možné výstavu získat?

Obraťte se na Annu Dumont e-mailem [email protected], nebo telefonicky 724 020 612. Pošlete vyplněný formulář. Doba výpůjčky je 20-30 dnů.


Související články


Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Svobodová
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1