Skip to main content
22. 11. 2024

Česko znovu podpoří oranžovou kampaň OSN proti násilí na ženách

Násilí na ženách a dívkách je jedním z nejrozšířenějších porušování lidských práv na světě. Každá třetí žena byla alespoň jednou v životě vystavena fyzickému a/nebo sexuálnímu násilí.

Pro tisíce žen končí cyklus genderově podmíněného násilí posledním brutálním činem – vraždou ze strany partnera nebo rodinného příslušníka. Femicida je úmyslné zabití ženy nebo dívky kvůli jejímu pohlaví. Jedná se o nejbrutálnější, nejviditelnější a nejextrémnější projev genderově podmíněného násilí, kterému jsou ženy a dívky vystaveny.

Cílem mezinárodní kampaně OSN Orange The World – 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí je upozorňovat na tento problém, vůči němuž není imunní žádný stát, a přispět k ukončení násilí na ženách a dívkách na celém světě. Kampaň začíná 25. listopadu (Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách) a končí 10. prosince (Den lidských práv).

Oranžovým nasvícením budov se k této mezinárodní iniciativě i letos 25. listopadu připojí některé významné instituce v Česku a dají tak najevo, že násilí páchané na ženách a dívkách je nepřípustné.

Brno
Fontána před Janáčkovým divadlem
Mahenovo divadlo Brno
České Budějovice
Jihočeské divadlo
Hradec Králové
historická budova radnice na Velkém náměstí
Liberec
Divadlo F. X. Šaldy
Pardubice
Východočeské divadlo
Plzeň
Divadlo J. K. Tyla
Praha
Univerzita Karlova – budova Karolina
Petřínská věž,
Černínský palác Ministerstva zahraničních věcí ČR
Rezidence velvyslanectví Norského království v Praze
Olomouc
Radnice na Horním náměstí
Ostrava
Most Miloše Sýkory
věž radnice Ostrava
Tábor
Divadlo Oskara Nedbala

Podobným způsobem se ke kampani připojují významné instituce, kulturní památky a další zařízení na celém světě. V minulých letech to byly např. Evropský parlament, pyramidy v Egyptě, opery v Sydney nebo Niagárské vodopády.

Epidemie násilí na ženách a dívkách je hanbou lidstva

Generální tajemník OSN António Guterres ve svém prohlášení ke kampani uvádí: “Epidemie násilí na ženách a dívkách je hanbou lidstva. Konflikty, klimatická krize a hlad prohlubují nerovnosti. Sexuální násilí je využíváno jako strašlivá válečná zbraň. Ženy a dívky čelí přívalu misogynie na internetu. Situaci dále zhoršuje rostoucí odpor proti právům žen a dívek. Na mnoha místech světa dochází k oslabování právní ochrany, pošlapávání lidských práv a zastáncům lidských práv žen je vyhrožováno, jsou obtěžováni a zabíjeni za to, že mluví nahlas,” upozorňuje šéf OSN.     

Na prevenci a potírání genderově podmíněného násilí se aktivně podílí také agentury OSN působící v Česku. “UNHCR se zaměřuje na potřeby přeživších, zejména mezi žadateli o azyl a uprchlíky. V ČR spolupracujeme s vládou a partnerskými organizacemi, aby násilí na ženách bylo nekompromisně posuzováno jako porušování lidských práv,” říká Ajmal Khybari, vedoucí kanceláře UNHCR v ČR.

Zsófia Pusztai, představitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku, dodává: „Násilí na ženách a sexuální násilí je porušením lidských práv, které má závažné zdravotní dopady. WHO podporuje prevenci násilí a pomoc obětem, protože každá žena má právo na život bez násilí.”

Prevenci a řešení genderově podmíněného násilí se aktivně věnuje i české zastoupení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Ve spolupráci s Úřadem vlády ČR realizujeme odborná školení pro pracovníky organizací podporujících oběti sexuálního násilí spojeného s válkou na Ukrajině. Vytvořili jsme také příručku s praktickými doporučeními pro práci s oběťmi partnerského a domácího násilí,“ říká Petr Čáp, vedoucí kanceláře IOM v ČR.


Fakta o násilí na ženách a dívkách

V roce 2023 byla každých 10 minut na světě zavražděna svým partnerem nebo rodinným příslušníkem jedna žena.

  • 736 milionů žen – téměř každá třetí žena – bylo podle dostupných odhadů alespoň jednou v životě vystaveno fyzickému a/nebo sexuálnímu násilí ze strany partnera, sexuálnímu násilí ze strany od jiného muže nebo obojímu (to je 30 % žen ve věku 15 let a starších).
    Údaj nezahrnuje sexuální obtěžování.
    Ženy, které zažily násilí, častěji trpí depresemi, úzkostí, neplánovaným těhotenstvím, sexuálně přenosnými infekcemi včetně HIV. Dopady jsou devastující a dlouhodobé.
  • Většinu násilí na ženách páchají současní nebo bývalí manželé nebo intimní partneři. Více než 640 milionů žen ve věku 15 let a starších (26 %) bylo vystaveno násilí ze strany intimního partnera.
  • V roce 2022 bylo na celém světě zabito přibližně 48 800 žen a dívek svými intimními partnery nebo jinými členy rodiny. To znamená, že každou hodinu je v průměru zabito více než pět žen nebo dívek někým z vlastní rodiny.
  • Celosvětově přibližně 15 milionů dospívajících dívek ve věku 15-19 let zažilo nucený sex.
  • 91 % obětí obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování jsou ženy.
  • Na světě je více než 230 milionů dívek a žen, které byly nuceny podstoupiit mrzačení ženských pohlavních orgánů. To je 15% nárůst – tedy o 30 milionů dívek a žen více – ve srovnání s údaji před osmi lety.
  • Každá desátá žena v EU uvádí, že od svých 15 let zažila on-line obtěžování. Jednalo se o nevyžádané a/nebo urážlivé sexuálně explicitní e-maily nebo SMS zprávy nebo urážlivé a/nebo nevhodné návrhy na sociálních sítích.
  • Celosvětový průzkum ukázal, že 73 % novinářek zažilo násilí na internetu.
  • Méně než 40 % žen, které zažily násilí, vyhledá pomoc. Ve většině států s dostupnými daty o této problematice se ženy, které vyhledají pomoc, obracejí na rodinu a přátele a jen velmi málo z nich hledá podporu u institucí, jako je policie nebo systém zdravotnictví. Na policii se obrátilo méně než 10 % těch, které hledají pomoc.

Tiskovou zprávu připravilo Informační centrum OSN v Praze ve spolupráci s agenturami OSN v Česku: IOM, UNICEF, UNHCR a WHO.

Kontakt pro média:
Michal Broža [email protected], 724020611



Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Fazlagić
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1