Musíme zajistit, aby AI sloužila lidstvu spravedlivě a bezpečně
António Guterres
Mezinárodní den demokracie je příležitostí k posílení významu prosazování svobody projevu, občanských svobod a právního státu, zajištění odpovědných institucí a ochrany a podpory lidských práv.
To má zásadní význam zejména v roce, kdy se ve více než 50 zemích, které představují polovinu světové populace, konají volby.
Přesto jsou tato práva a hodnoty po celém světě napadány. Svobody jsou omezovány, občanský prostor se zmenšuje, polarizace se prohlubuje a roste nedůvěra.
Letošní Den demokracie se zaměřuje na umělou inteligenci jako nástroj dobré správy věcí veřejných.
Zůstane-li AI bez vnější kontroly, mohou mít rizika s ní spojená vážné dopady na demokracii, mír a stabilitu. Může to začít šířením zavádějících informací, dezinformací, nenávistných projevů a používáním tzv. deepfakes.
Přesto má AI potenciál podporovat a posilovat plnou a aktivní účast veřejnosti, rovnost, bezpečnost a lidský rozvoj. Může posílit vzdělávání v oblasti demokratických procesů a utvářet inkluzivnější občanský prostor, kde se lidé mohou podílet na rozhodování a kde mohou volat k odpovědnosti ty, kdo rozhodují.
Pro využití těchto příležitostí je zásadní zajistit efektivní správu AI na všech úrovních, včetně mezinárodní.
Inkluzivní a geograficky různorodý poradní orgán na vysoké úrovni pro umělou inteligenci vydal zprávu s doporučeními, jak využít přínosy AI a zároveň zmírnit rizika.
Poselství je jasné: AI musí lidstvu sloužit spravedlivě a bezpečně.
Summit budoucnosti, který se koná tento měsíc, nabízí zásadní příležitost k posílení mezinárodní spolupráce, budování důvěry a ochraně současných i budoucích generací.
Využijme tento Mezinárodní den demokracie k tomu, abychom pokračovali v práci na budování inkluzivnějšího, spravedlivějšího a rovnějšího světa.
Poselství generálního tajemníka OSN k Mezinárodnímu dni demokracie 2024
Foto: Foto: Adobe Stock/Metamorworks
Valné shromáždění OSN vyhlásilo 15. září Mezinárodním dnem demokracie v roce 2007.