Skip to main content
21. 07. 2020

Musíme zatáhnout za záchrannou brzdu, říká oceněná dobrovolnice z Ústí nad Labem

V sobotu dopoledne namísto odpočinku neváhá Andrea Nitkulincová z Ústí nad Labem vzít pytle na odpadky, navléct ochranné rukavice a vydat se čistit příkopy podél silnic nebo přehlížená zákoutí poblíž svého bydliště. Na úklidu svého města a jeho okolí se s přáteli podílí už několik let.

Ve volném čase se ale především věnuje záchraně opuštěných zvířat. Ve spolupráci s kolegyněmi a kolegy z organizace Felisicat se stará o volně žijící kočky ve městě s cílem zamezit jejich přemnožení a přenosu infekcí. „Najít pro ně nového majitele není jednoduché, vyžaduje to čas a trpělivost“, říká Andrea. Ale jenom tak je možné udržet kočičí populaci v únosných mezích, zdravou a neohrožující okolí. 

Dělají neobyčejné věci

Andrea usiluje i o systémové změny ve svém městě tak, aby se tam lidem žilo co nejlépe. Aby se v něm všichni mohli cítit bezpečně a měli dostatek příležitostí pro práci i trávení volného času, pro děti školy i hřiště. Občanskou angažovanost považuje za přirozenou součást svého života. 

Za svou dobrovolnou práci se jí společně s dalšími pěti dobrovolníky z Ústeckého kraje čerstvě dostalo ocenění Křesadlo, které již 18 let uděluje Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem „zdánlivě obyčejným lidem, kteří dělají neobyčejné věci“. Projekt dlouhodobě zaštiťuje informační kancelář OSN v Česku v rámci podpory Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v regionu.

Je tolik věcí, které musíme změnit 

„Jednou bych to, co dělám jako dobrovolnice, chtěla dělat profesionálně. Starat se o rozvoj svého okolí je strašně důležité. Musíme spolu mluvit, usilovat o řešení problémů, ne si vylívat vztek na sociálních sítích. Máme štěstí, že žijeme jako svobodní lidé, kteří mohou věci měnit. Nikdo z nás by nechtěl žít jako zvíře držené v kleci,“ říká držitelka ocenění Křesadlo. Pokud uvažuje o budoucnosti světa, říká, že bychom si měli uvědomit, že nám bliká červené světýlko. „Musíme zatáhnout za záchrannou brzdu, abychom zachránili ekosystém planety. Je tolik věcí, které ve svých životech můžeme a musíme změnit,“ říká Andrea Nitkulincová, držitelka ocenění pro dobrovolníky, kteří dělají neobyčejné věci.

Zajímá nás i váš názor na budoucnost světa. Za 25 let bude OSN 100 let. Jak by měl svět v té době vypadat? Anketa OSN o výzvách a příležitostech budoucnosti.Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Fazlagić
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1