Skip to main content
29. 06. 2022

Program “stínování” pracovníků OSN ve Vídni pro rok 2022 je otevřen i pro studenty z Česka!

Chcete získat nevšední vhled do fungování Organizace spojených národů ve Vídni? Tradiční program “stínování” pracovníků OSN se letos koná v termínu 24. října až 24. listopadu a studentům nabízí příležitost hodinového on-line setkání s vysoce postaveným pracovníkem OSN, virtuální prohlídku sídla světové organizace ve Vídni (Vienna International Centre, VIC) a virtuální kariérní workshop pro zájemce o práci v OSN.

I letos se program “stínování” koná on-line, a to nám umožňuje rozšířit řady možných účastníků i o studenty z Česka!

Podmínky účasti: jste student/ka magisterského nebo doktorského studia na některé z univerzit v Česku, máte výbornou znalost angličtiny, zajímáte se o OSN.

Termín podání žádosti:  do 13. září 2022  20. září 2022 e-mailem na [email protected]. Prosíme přečtěte si detailně veškeré informace ohledně projektu a způsobu přihlášení níže v angličtině

Posouzení nejvhodnějších kandidátů/ek proběhne v UNIC v Praze a tři nejúspěšnější uchazeči/ky budou předáni k další komunikaci kolegům v UNIS ve Vídni.


Shadowing Programme 2022

Want to gain exciting insights into the world of the United Nations in Vienna? A virtual edition of the Shadowing Programme will take place from 24 October to 24 November 2022. It will offer students the opportunity to have a one-hour virtual encounter with a UN staff member and join a virtual guided tour through the Vienna International Centre (VIC) and a virtual career workshop.

Staff members from a range of Vienna-based organizations including the following are joining the Shadowing Programme 2022:

How to participate

If you are a student who is enrolled in a Masters or a PhD programme at a university in Czechia you are invited to apply by sending an email to the United Nations Information Centre (UNIC) Prague ([email protected]) with the following information:

  • Name
  • Nationality
  • Telephone number
  • Email address
  • Field of study
  • University
  • Field of interest
  • Name of the organizations you would like to “shadow” (first and second preference)
  • If selected, what would you expect to get out of the Shadowing Programme? (max. 50 words)

PLEASE NOTE:
The number of applications that can be accepted is limited, so you are encouraged to apply as early as possible. The deadline is 13 September 2022 20 September 2022. Incomplete applications will not be considered. Furthermore, subject to availability you might be placed with a different organization than indicated.

The Shadowing Programme is not part of a recruiting process. It is an opportunity for students to gain insights into the work of a UN staff member.

How to know if you are selected to participate

The selection of students who can participate in the Shadowing Programme will be made after all registrations have been collected. The successful candidates will be contacted by email.

The Shadowing Programme takes place to help mark United Nations Day (24 October). It is coordinated by UNIS Vienna and organized in cooperation with all participating Vienna-based organizations.

The United Nations in Vienna

Vienna is one of the four headquarters of the United Nations, along with New York, Geneva and Nairobi.
Since its opening on 23 August 1979 the VIC has become home to several different UN organizations. More than 5,000 employees from over 125 countries work for the 16 international organizations and units of the UN in Vienna. About a third are Austrians.


Související články

Mohlo by vás zajímat


Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Svobodová
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1