Pakt pro budoucnost: Co přináší?
Na Summitu budoucnosti v sídle OSN v New Yorku přijali lídři států OSN 22. září 2024 Pakt pro budoucnost. Zahrnuje i Globální digitální kompakt a Deklaraci o budoucích generacích. Pakt pro budoucnost je vyvrcholením několikaletého procesu, jehož cílem bylo přizpůsobit mezinárodní spolupráci dnešní realitě a výzvám zítřka. Tvrdá práce na jeho realizaci začíná teď.
Přijetím paktu se státy zavazují být součástí mezinárodního systému, jehož středobodem je Organizace spojených národů. Vedoucí představitelé vytyčili jasnou vizi multilateralismu, který dokáže naplňovat přijaté sliby, více odpovídá dnešnímu světu a čerpá ze zapojení a odborných znalostí vlád, občanské společnosti a dalších klíčových partnerů.
(IM)PAKT PRO BUDOUCNOST
Pakt je nejrozsáhlejší mezinárodní dohodou [OSN] za mnoho let. Zahrnuje jak nové oblasti, tak i otázky, na nichž se nepodařilo dosáhnout dohody po celá desetiletí. Jeho cílem je především zajistit, aby mezinárodní instituce mohly plnit své úkoly ve světě, který se od jejich vzniku dramaticky změnil. Obsahuje jasné závazky a cílí na dosažení konkrétních výsledků v řadě otázek. Velkou pozornost věnuje lidským právům, rovnosti žen a mužů a udržitelnému rozvoji.
UDRŽITELNÝ ROZVOJ A FINANCOVÁNÍ
Členské státy se znovu zavázaly urychlit realizaci Agendy 2030 a závěry politické deklarace z loňského Summitu o cílech udržitelného rozvoje (SDGs) prostřednictvím bezodkladných a posílených opatření, politik a investic. Pakt rovněž uvádí, že je třeba, aby členské státy začaly zvažovat, jak rozvíjet udržitelný rozvoj po roce 2030.
Lídři států světa se dohodli na zásadní změně ve financování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) mimo jiné prostřednictvím stimulačního nástroje pro SDGs, oficiální rozvojové pomoci (ODA), investic soukromého sektoru, prostřednictvím mobilizace domácích zdrojů, inkluzivní a účinné mezinárodní daňové spolupráce a také zvážením celosvětové minimální úrovně zdanění osob s vysokým majetkem.
Změna klimatu: pakt potvrdil potřebu udržet nárůst globální teploty na hranici 1,5 °C oproti předindustriálnímu období, odejít od fosilních paliv v energetických systémech s cílem dosáhnout v roce 2050 nulových čistých emisí a podporovat přístupy k udržitelnému rozvoji zohledňující rizika katastrof.
Vyzývá rovněž k urychlenému úsilí v oblasti životního prostředí, včetně podpory udržitelných vzorců spotřeby a výroby, uzavření právně závazné dohody o znečištění plasty, zastavení úbytku biologické rozmanitosti a důrazu na ochranu ekosystémů.
MEZINÁRODNÍ MÍR A BEZPEČNOST
Lídři států přislíbili zintenzivnit diplomatické úsilí s cílem urovnávat konflikty a spory mírovou cestou za podpory OSN a diplomatického zprostředkování generálního tajemníka OSN.
Pakt se staví za potřebu celospolečenských snah o udržení míru na úrovni států prostřednictvím dobrovolných národních strategií pro prevenci konfliktů. Podporuje posílení odolnosti prostřednictvím provádění Agendy 2030. Vyzdvihuje i význam zajištění toho, aby vojenské výdaje neohrožovaly investice do udržitelného rozvoje. Staví se i za lepší sladění financování ze strany mezinárodních finančních institucí s úsilím států o řešení základních příčin nestability.
V Paktu se státy zavazují k ochraně civilního obyvatelstva v ozbrojených konfliktech dodržováním válečného práva. Obsahuje závazek zdržet se používání výbušných zbraní v obydlených oblastech a posílit odpovědnost za závažné zločiny a hrubé porušování mezinárodního práva, jako je genderově podmíněné násilí nebo využívání hladovění jako válečné zbraně. Souhlasí, aby byla posílena humanitární pomoc a více využívány inovativní a předvídavé finanční mechanismy, mimo jiné s cílem odstranit hladomor.
Vedoucí představitelé států se rovněž dohodli, že urychlí provádění závazků v oblasti „ženy, mír a bezpečnost“ a „mládež, mír a bezpečnost“.
Pakt žádá o přezkum mírových operací OSN s cílem stanovit doporučení, jak se mohou přizpůsobit novým i budoucím výzvám; podporuje úsilí v oblasti boje proti terorismu, které se zaměří na všechny hnací síly terorismu a násilného extremismu, a to včetně digitální oblasti. Potvrzuje rovněž potřebu prevence nadnárodního organizovaného zločinu, včetně kyberzločinu, a boje proti němu.
Jedním z nejvýznamnějších úspěchů Paktu je první závazek k jadernému odzbrojení po téměř 15 letech, a to prostřednictvím úsilí o úplnou eliminaci jaderných zbraní, jakož i konkrétních kroků ve všech aspektech odzbrojení.
Pakt rovněž pokročil v krocích, jejichž cílem je zabránit zbrojení v nově vznikajících oblastech a technologiích prostřednictvím:
- závazku zabránit závodům ve zbrojení ve vesmíru;
- diskuse o nástroji, který by upravoval používání a vývoj smrtících autonomních zbraňových systémů;
- pokračujícího posuzování rizik spojených s vojenskými aplikacemi umělé inteligence.
VĚDA, TECHNOLOGIE A INOVACE (STI)
Pakt uvádí vhodná opatření na snížení rozdílů v oblasti vědy, technologií a inovací ve světě. Zabývá se překážkami, které brání přístupu, účasti a vedoucímu postavení žen a dívek v STI a uznává význam lidských práv a etických zásad při vývoji a využívání nových technologií.
Vedoucí představitelé států se rovněž zavázali k širšímu využívání vědy při tvorbě politik k řešení složitých problémů a k většímu financování výzkumu a inovací souvisejících s SDGs. Rozhodli se posílit kapacity OSN pro využití vědeckých a technických poznatků v práci organizace.
MLÁDEŽ
Cílem paktu je rozšířit a posílit účast mladých lidí na celosvětovém rozhodování. Podporuje účast mladých z rozvojových zemí a s vypracováním základních zásad pro smysluplné zapojení mládeže.
Chce posílit účast mládeže na úrovni jednotlivých států, mimo jiné prostřednictvím zřízení konzultačních mechanismů a vytváření prostředí, které mladým lidem umožní naplňovat svá práva a potenciál prostřednictvím vzdělávání, pracovních míst, fyzického a duševního zdraví, zdrojů pro organizace vedené mládeží a flexibilního financování, a to i prostřednictvím globální platformy pro investice do mládeže.
TRANSFORMACE GLOBÁLNÍHO ŘÍZENÍ
Pakt pro budoucnost chce učinit multilaterální systém efektivnějším, vhodnějším pro budoucnost, spravedlivějším a reprezentativnějším, inkluzivnějším a finančně stabilnějším.
Zahrnuje nejambicióznější a nejkonkrétnější pokrok v reformě Rady bezpečnosti od roku 1963, včetně závazku zvýšit zastoupení rozvojových zemí, uznat zvláštní potřeby zastoupení Afriky a v budoucnu vypracovat konsolidovaný model reformy.
Vedoucí představitelé států se zavázali k dosažení rovnosti žen a mužů a posílení postavení všech žen a dívek a dohodli se, že podniknou kroky k revitalizaci Komise pro postavení žen. Zdůraznili rovněž, že budou usilovat, aby se při volbě příštího generálního tajemníka do čela OSN postavila žena.
Lidská práva: Pakt pro budoucnost jasně uvádí potřebu zajistit všem lidem všechna lidská práva, a to i prostřednictvím mechanismů OSN v oblasti lidských práv, které jsou účinné a disponují odpovídajícími prostředky k řešení řady problémů v oblasti lidských práv. Rovněž jasně apeluje na ochranu obránců lidských práv.
V zájmu řešení současných, nových a vznikajících výzev v oblasti udržitelného rozvoje pakt vyzývá ke zvýšení přiměřeného, předvídatelného a udržitelného financování systému rezidentních koordinátorů OSN.
Pakt schválil kroky k prohloubení partnerství mezi OSN a dalšími stakeholdery: občanské společnosti, soukromého sektoru, regionálních organizací, národních parlamentů a místních a regionálních orgánů. Vyzývá k tomu, aby OSN účinně využívala inovace, data, digitální nástroje, foresight a (behaviorální) vědu.
Pakt pro budoucnost je dosud nejpodrobnější dohodou na půdě OSN o potřebě reformovat mezinárodní finanční architekturu tak, aby fungovala pro všechny a odrážela ekonomické potřeby a realitu dneška. Toho lze dosáhnout mj. prostřednictvím
- silnější účasti rozvojových zemí na mezinárodním ekonomickém rozhodování, mimo jiné prostřednictvím většího zastoupení vmezinárodních finančních institucích;
- mobilizací většího objemu finančních prostředků z mnohostranných rozvojových bank, které by rozvojovým zemím pomohly posílit rozvoj;
- revize architektury státního dluhu, která by zajistila, aby si rozvojové země mohly udržitelně půjčovat na investice do své budoucnosti, a kterou by společně provedly MMF, OSN, skupina G20 a další klíčoví aktéři;
- posílení globální finanční záchranné sítě na podporu zemí v případě finančních a ekonomických otřesů s využitím zvláštních práv čerpání;
- poskytování více finančních prostředků aby státy mohly reagovat na změnu klimatu a investovat do adaptačních opatření a rozvoje obnovitelných zdrojů energie.
Vedoucí představitelé států rozhodli o příštích konkrétních krocích k vypracování měřítek pokroku v oblasti udržitelného rozvoje nad rámec HDP, které by zachycovaly wellbeing lidí i planety.
Správa vesmíru: pakt obsahuje dohodu o posílení stávajících mezinárodních rámců, včetně zajištění toho, aby všechny země mohly mít užitek z bezpečného a udržitelného průzkumu a využívání vesmíru.
Pakt rovněž vyzývá ke zlepšení mezinárodní reakce na komplexní globální otřesy a navrhuje hledat cesty k posílení reakceschopnosti systému OSN v rámci stávajících struktur a ve spolupráci s členskými státy.
GLOBÁLNÍ DIGITÁLNÍ KOMPAKT
Globální digitální kompakt, který je přílohou Paktu pro budoucnost, je prvním komplexním globálním rámcem pro digitální spolupráci. Výslovně zahrnuje koncept lidských práv, konkrétní závazky k urychlení pokroku v plnění Agendy 2030 a klade důraz na úlohu nestátních aktérů. Je prvním globálním závazkem v oblasti digitálních veřejných statků a digitální veřejné infrastruktury, otevřených datům, modelů a standardů a v oblasti správy dat. Vedoucí představitelé států se v Paktu pro budoucnost rovněž dohodli na ambiciózních krocích, které mají učinit digitální prostor bezpečnější pro všechny prostřednictvím větší odpovědnosti technologických společností a platforem sociálních sítí a opatření proti dezinformacím a on-line způsobeným škodám.
Součástí kompaktu je dohoda o plánu globální správy [governance] umělé inteligence, a to prostřednictvím zřízení vědeckého panelu pro AI, globálního politického dialogu o AI a prozkoumání možnosti zřízení globálního fondu pro budování kapacit v oblasti AI.
DEKLARACE O BUDOUCÍCH GENERACÍCH
Vedoucí představitelé států se dohodli na vůbec první deklaraci o budoucích generacích, v níž uznávají závazek lidstva v tomto ohledu. Zavedou mechanismy k systematickému zohledňování budoucích dopadů, vědomému předcházení předvídatelným škodám a k ochraně zájmů budoucích generací.
Deklarace předkládá konkrétní návrhy a postupy, které mají členským státům pomoci lépe zohlednit budoucí generace a inspirovat dlouhodobé předvídavé řízení na mezinárodní úrovni.
OPATŘENÍ PO SUMMITU
Pakt obsahuje závazek přezkoumat celkové provádění na začátku 83. zasedání Valného shromáždění (2028) a zavazuje státy, že digitální technologie zůstanou na předním místě globální agendy. K přezkumu v této věci má dojít v roce 2027.