Skip to main content
08. 01. 2020

Zastavte eskalaci, obnovte dialog. Šéf OSN vyzývá státy ke zmírnění geopolitického napětí

Na setkání s novináři po jednání Rady bezpečnosti v pondělí 6. ledna vyzval generální tajemník OSN António Guterres vedoucí představitele států, aby se snažili zmírnit geopolitické napětí, které je podle jeho slov „nejsilnější od začátku tohoto století“.

„Žijeme ve velmi nebezpečné době. Zažíváme největší geopolitické napětí od začátku století. Konec tohoto trendu je zatím v nedohlednu. Ani v otázce nešíření jaderných zbraní již nemáme žádnou jistotu,“ řekl generální tajemník.

Rostoucí napětí podle něj vede stále více zemí k přijímání nepředvídaných rozhodnutí s nepředvídatelnými důsledky. Tedy i se značným rizikem špatného odhadu.

Podle šéfa světové organizace jsme zároveň svědky konfliktů obchodních a technologických, které tříští trhy, oslabují růst a podporují nerovnosti.

„A do toho všeho doslova hoří naše planeta. Klimatická krize se prohlubuje. V mnoha částech světa jsou lidé frustrovaní a naštvaní. Jsme svědky sociálních nepokojů a přibývajícího extremismu, nacionalismu, radikalizace a nebezpečného šíření terorismu, jak je zejména vidět v Africe,“ poznamenal.

António Guterres upozornil, že takto už nelze pokračovat.

„Sleduji současné rostoucí globální napětí s velkými obavami. Jsem v neustálém kontaktu s vedoucími představiteli států po celém světě. Mé sdělení je stručné a jasné: Zabraňte eskalaci. Buďte maximálně zdrženliví. Obnovte dialog. Vraťte se k mezinárodní spolupráci. Nesmíme zapomenout na strašné lidské utrpení, které způsobují války. Jako vždy, obyčejní lidé platí tu nejvyšší cenu. Je povinností nás všech se tomu vyhnout.“

Více k tématu (anglicky).Informační centrum OSN v Praze

Železná 24, 110 00
Praha 1

Lidé

Michal Broža
pověřený řízením, Information Officer
Šárka Fazlagić
Public Information Assistant
Petr Lobotka
administrativa a finance
Aktuální články a události
Činnost a cíle zastoupení OSN v Česku
Historie, struktura, financování a další informace o OSN
Kompletní překlad a grafické podklady v češtině
Copyright (c) UNIC Praha | Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00 Praha 1